היטל ביוב

כאשר מקבלים חיוב בהיטל ביוב, רצוי להעביר את החיוב לבדיקה מקצועית. הבדיקה כאמור, עשויה לחסוך לחייב כסף רב, לעיתים החיסכון יכול להגיע לעשרות אחוזים מסכום החיוב המקורי ואף ניתן לבטלו לחלוטין.

רוצים לדעת איך? חייגו לטלפון: 03-6954100 או השאירו פרטיכם בטופס ונחזור אליכם בהקדם:

עד לחודש מאי 2015, רשויות מקומיות (עיריות, מועצות מקומיות ומועצות אזוריות) היו מוסמכות לגבות מבעלי נכסים בתחומן היטל ביוב, אשר נועד לממן את העלויות של הקמת תשתית הביוב בשטח המוניציפאלי שלהן.

היטל הביוב שהטילו רשויות מקומיות, הוטל מכוח חוק הרשויות המקומיות (ביוב), תשכ"ב – 1962 וחוקי עזר ביוב שהתקינה כל רשות מקומית. לכל רשות מקומית היה חוק עזר ביוב שחל בתחומיה, ותעריף היטל הביוב נקבע בהתאם לחוק העזר.

תאגידי מים וביוב

בעקבות הקמתם של תאגידי מים וביוב בתחומן של רוב הרשויות המקומיות, בחודש מאי 2015 נעשתה רפורמה חקיקתית, אשר במסגרתה בוטל החיוב בהיטל ביוב והוחלף בכללים ארציים, שקובעים תעריף אחיד עבור מימון הקמת תשתית הביוב הציבורית.

למרות זאת החלת כללים ארציים למימון הקמת מערכות ביוב, מי שקיבל חיוב בהיטל ביוב לפני מועד התחולה של הכללים הארציים, עדיין מחויב להסדיר את תשלום היטל הביוב בהתאם לחוקי העזר.

זהות החייב בהיטל ביוב ובדיקת חוקיות ההיטל

באופן עקרוני החיוב בהיטל ביוב מוטל על בעל נכס. להבדיל מארנונה, המוטלת על המחזיק בנכס (שוכר), היטל הביוב מוטל על בעל הנכס, קרי מי שהינו בעל הנכס לפי מרשם המקרקעין (טאבו).

על מנת לבדוק באופן יסודי מיהו החייב בהיטל והאם החיוב בהיטל חוקי, יש לבדוק את הוראות חוק העזר ביוב, שמכוחו הושת החיוב, את הנתונים העובדתיים ביחס לחיוב בהיטל ביוב ואת זכויות הבעלות בנכס. תעריף היטל הביוב קבוע בחוק העזר של הרשות המקומית.

ישנם מקרים, בהם החיוב בהיטל ביוב מוטל במקביל להטלת חיוב לפי הכללים החדשים וניתן להביא לביטולו.

לכן, כאשר מקבלים חיוב בהיטל ביוב, רצוי להעביר את החיוב לבדיקה מקצועית. בדיקה כאמור, עשויה לחסוך לחייב כסף רב, לעיתים החיסכון יכול להגיע לעשרות אחוזים מסכום החיוב המקורי ולעיתים ניתן אף לבטלו לחלוטין. לקבלת פרטים וייעוץ ניתן ליצור קשר עם משרד עו"ד בן אליעזר ושות' בטלפון: 03-6954100 או בכתובת מייל: info@be-law.co.il

Scroll to Top
דילוג לתוכן